Odhajajoči kontrolor FIS: lovljenje goljufov kot boj z mlini na veter

Smučarski skoki 15. Maj 202520:15 0 komentarjev
Christian Kathol
Christian Kathol. Foto: Profimedia

Odhajajoči kontrolor Mednarodne smučarske zveze(FIS) Christian Kathol je v pogovoru za avstrijski Kleinezeitung pozval k večjim kaznim proti goljufom v smučarskih skokih. Korošec lov nanje primerja z bojem proti dopingu.

Christian Kathol bo konec julija odstopil s položaja iz osebnih razlogov. Odločitev je močno presenetila, a kot je zatrdil Korošec, se za ta korak ni odločil zaradi škandala, ki so ga na letošnjem nordijskem svetovnem prvenstvu z manipuliranjem dresov zakuhali norveški skakalci, temveč je odločitev osebne narave.

“Odločitev sem sprejel v začetku februarja, pred Trondheimom. Ima izključno družinsko ozadje,” je v pogovoru za Kleinezeitung zatrdil Kathol in dejal, da je delo kontrolorja izjemno zamudno. “Med sezono sem bil vsak teden odsoten od srede do nedelje ali celo do ponedeljka zvečer. A moja mama je zdaj stara 87 let in je sama v hiši. Potrebuje mojo pomoč,” je razlagal Avstrijec iz Pogersdorfa, ki je moral prav tako prestati operacijo kolena. “Operacija drugega kolena bo sledila septembra – tudi to je vplivalo na mojo odločitev.”

Čeprav še ni znano, kdo ga bo na položaju nasledil, pa je Kathol zatrdil, da se vendarle še ni povsem poslovil. “Vprašali so me, ali bi lahko ostal vključen, zato bom tudi naslednjo sezono pomagal pri kontrolah. Po tem bom morda spet tehnični delegat. Moje srce ne bo nikoli nehalo biti za smučarske skoke,” je poudaril 59-letnik.

Foto: Guliverimage

V nadaljevanju pogovora za avstrijski časnik je Kathol spregovoril tudi o morebitnih kaznih za norveško vrsto, a izpostavil, da tudi sam ne ve, kdaj bo FIS objavila težko pričakovane rezultate preiskave afere.

FIS sicer že pripravlja ukrepa za prihodnjo sezono, s katerimi bi preprečili nadaljnje manipulacije z dresi. Med drugim želijo obdržati pravilo, ki so ga sprejeli ob koncu sezone, ko so skakalci drese dobili šele 30 minut pred tekmo in jih morali vrniti najkasneje 30 minut po njej, nad čemer pa Kathol ni navdušen.

Gre za veliko odgovornost. Kaj če se med prevozom zgodi nesreča, če se obleke zmočijo ali pa izgubijo? Poleg tega je pol ure dovolj, da se z dresom manipulira,” je dejal Avstrijec in spomnil na letošnje finale v smučarskih skokih v Planici, kjer je bil diskvalificiran Žak Mogel. “Pozneje je priznal, da je pred skokom raztegnil obleko. Nekaj ​​takega ne traja več kot minuto ali dve,” je razkril Kathol, ki je zaradi tega bolj naklonjen drugačnim ukrepom.

Foto: Profimedia

“Če goljufaš, morajo biti posledice resnejše kot le diskvalifikacija na tekmi,” je povedal kontrolor in lovljenje goljufov primerjal z bojem z mlini na veter. “Nekatere države imajo v svojem razvojnem oddelku od deset do dvanajst zaposlenih. Vse skupaj spominja na doping, kjer lovci vedno lovijo.”

Da bi manipuliranje z dresi omejili, je bilo v preteklosti že predlagano, da bi smučarski skakalci nastopili v povsem oprijetih dresih, v tako imenovanih kombinezonih z ničelno toleranco, kar pa se je izkazalo za neustrezno rešitev. “Težava je, ker so bili skakalci na zaletni smučini, v zraku in med pristankom prehiti. Zato so to zavrnili,” je pojasnil Kathol, sicer prepričan, da bo do resnejših sprememb prišlo šele po olimpijskih igrah leta 2026. “Tega ni mogoče doseči v tako kratkem času, vključeni morajo biti tudi proizvajalci. Takšen postopek traja od enega do enega leta in pol,” je še sklenil Korošec.

O dogodkih na svetovnem prvenstvu v Trondheimu in prihodnosti smučarskih skokov po aferi smo se pogovarjali tudi z nekdanjim trenerjem norveške B-ekipe ter novim glavnim trenerjem švicarskih skakakcev Binetom Norčičem. Intervju si boste lahko prebrali v nedeljo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!