
Čeprav so velike trenerske spremembe pred olimpijsko sezono prej redkost kot pa pravilo, letošnja pomlad v številnih taborih prinaša kar nekaj novosti. Prevetren bo tudi strokovni tabor slovenske reprezentance, predvsem na ženskem polu.
Ko so se trenerji v slovenski ženski smučarski reprezentanci po končani sezoni v Sun Valleyju vkrcali na letalo, niso poleteli le proti Evropi, temveč na simbolični ravni tudi v novo prihodnost. Tudi Denis Šteharnik, ki je bil vrsto let trener v štabu Neje Dvornik, zdaj pa bo, kot smo že poročali, postal trener najboljše slovenske smukačice Ilke Štuhec, za katero bo olimpijska zima 2026 zadnja v dolgi in tudi zelo uspešni karieri. Na uradno potrditev, kot tudi na razkritje imen dveh sodelavcev, še čakamo.
Še lep čas pa bomo čakali tudi na uradno razkritje kart na ravni panoge za alpsko smučanje pod okriljem SZS. Seja alpskega zbora, na kateri bodo predsednik Janez Bijol, vodja panoge Matjaž Šarabon in novi šef strokovnega štaba Dušan Blažič zagovarjali reprezentančne sezname s programi in proračuni, je namreč predvidena za 22. maja. Takrat bo dokončno znana tudi podoba mladinskih ekip, s katerimi se želi vodstvo lotiti reševanja velikih vrzeli v mlajših kategorijah.

Vseeno je že danes jasno, da se tudi na najvišji ravni obetajo spremembe. Ne le v Ilkinem taboru. Povsem prevetrena bo tudi ženska ekipa za tehnični disciplini. Poleg Šteharnika se je namreč poslovil tudi Mitja Kunc, osnovna ideja pa je oblikovanje bolj povezane ekipe, predvsem ob predpostavki, da bo Ana Bucik Jogan potrdila nadaljevanje kariere. Ime glavnega trenerja ostaja neznanka. Potem ko se je Miha Kürner, ki je po naših informacijah prejel snubitveni klic, odločil ostati v tujini, zdaj kot ime resnega kandidata kroži Aleš Valenti, nekoč trener ekipe evropskega pokala in pomočnik v ekipi svetovnega pokala.
Rešitev za Andrejo Slokar
Del tesnejšega povezovanja pa po vsej verjetnosti ne bo najboljša slovenska slalomistka Andreja Slokar. V njenem taboru so po odhodu Boštjana Božiča blizu nove trenerske rešitve, za katero se je kot koordinator zavzel Andrea Massi. Vse pa kaže, da bo koncept dela ostal podoben minuli sezoni. Ker pogovori še niso končani, povsem oprijemljivih informacij iz njenega štaba še ni.

Do manjših sprememb bo prišlo tudi v moški reprezentanci, a zagotovo ne bodo tako drastične. Po kakovostni sezoni se ekipi za hitri disciplini, kjer se je v vlogo prvega aduta odločno postavil Miha Hrobat in za seboj potegnil še sotekmovalce, namreč obeta finančna injekcija. Glavni trener Aleš Brezavšček bo po sezoni, v kateri je zavestno tvegal s podhranjenim štabom in stalnimi improvizacijami, zanesljivo ostal v sedlu, obenem pa je odločevalce prepričal o krepitvi spremljevalne ekipe. Ta si tako lahko obeta stalnega dodatnega trenerskega pomočnika in fizioterapevta.
Zelo jasen pa je bil ob vprašanju glavnega trenerja tudi prvi slovenski veleslalomist Žan Kranjec. Vse kaže, da je bil olimpijski podprvak uspešen v nameri, da podaljša sodelovanje s trenerjem Miho Verdnikom. Slednjemu je šef panoge Šarabon sicer ob tem predlagal, naj v ekipo v večji meri vključi Miho Oserbana in Anžeta Gartnerja, kar pa je pravzaprav izvedljivo le v pripravljalnem obdobju, zato gre pričakovati, da bosta del trenerskega štaba še naprej tudi trenerja Rok Šalej in Sergej Poljšak.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje