
V nogometnih ligah pod okriljem Uefe so na sporedu le še finala. Z izjemo šestih finalistov, je za vse ostale že znana končna finančna pogača, ki so si jo priborili v letošnji sezoni z evropskimi nastopi. Kje med 108 klubi, ki so se uvrstili vsaj v ligaški del enega od treh tekmovanj, kotirata Celje in Olimpija?
Evropska klubska tekmovanja prinašajo prestiž in velike finančne nagrade. V sezoni 2024/25 je UEFA med klube v ligi prvakov, evropski ligi in konferenčni ligi znova razdelila vrtoglave zneske. Če vključimo še poletne kvalifikacijske boje, si bodo razdelili kar 3,3 milijarde evrov. Daleč največ gre klubom v najelitnejši ligi prvakov, kar 74,4 odstotka, oziroma 2,5 milijarde. 565 milijonov prejmejo klubi v evropski ligi in 285 milijonov v konferenčni, katere del sta bila tudi v izločilnih bojih kar dva slovenska predstavnika – NK Celje in NK Olimpija Ljubljana.
V Ligi prvakov ostaja razpon prihodkov neprimerljiv z drugima dvema tekmovalnima formatoma. Paris Saint-Germain si je s prebojem v finale zagotovil vsaj 137,9 milijona evrov, Inter je s 136,6 milijona za las za Francozi, a bi jih z zmago v finalu seveda preskočil, saj bi si s tem zagotovil dodatnih 6,5 milijona evrov.
Nad 100 milijoni najdemo še Arsenal (117 milijonov) Barcelono (116,6), Bayern (110,7) in Borussio Dortmund (102,2). Nobeden od klubov, ki se je uvrstil v ligaški del, pa ne bo prejel manj kot 21,9 milijona evrov, kolikor je romalo na račun Slovana iz Bratislave. Dodajmo, da je kar 20 od 36 sodelujočih klubov prejelo več kot 60 milijonov evrov, kar je približno petkratnik letošnjega proračuna Celjanov.
Evropska liga sicer ne dosega finančnih višin lige prvakov, a predstavlja ključen vir prihodkov za številne klube iz srednje in vzhodne Evrope. Manchester United in Tottenham sta kot finalista seveda na vrhu seznama, pri dobrih oz. slabih 36 milijonov evrov. Medtem ko klubi kot so Ferencvaros, Qarabag ali Viktoria Plezen beležijo stabilne prihodke v razponu med 10 in 15 milijoni. Evropska liga je za klube iz manjših trgov še vedno zelo zahtevna, a ponuja konkretne nagrade za uspešno nastopanje.
Celje in Olimpija v top 90
Najbolj vključujoča, a tudi najmanj donosna od treh je konferenčna liga. Kljub manjšim nagradam omogoča preboj številnim klubom, ki sicer ne bi imeli priložnosti nastopanja v evropskih tekmovanjih. Največ je letos zaslužil Chelsea z 18,9 milijona evrov, medtem ko je zadnjeuvrščeni Petrocub-Hincești domov odnesel 4,6 milijona.
Olimpija Ljubljana je v zbrala 7,5 milijona evrov in se uvrstila na 19. mesto med 36 klubi, kar je za slovenske razmere lep uspeh. Še uspešnejši je bil NK Celje, ki se je prebil vse do četrtfinala in z 8,2 milijona evrov končal na 17. mestu. Oba kluba sta prejela enako z naslova uvrstitve v skupinski del, a imajo Celjani prednost pri zaslužku v kvalifikacijah in izločilnih bojih, medtem ko so zmaji več dobili za Uefin koeficient, uvrstitev v ligaškem delu in osvojeno število točk.
Med vsemi 108 klubi pa so Celjani pristali na 87. in Ljubljančani na 89. mestu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!