
Kaj danes, tri mesece po šokantni novici o kupčiji med moštvi v ligi NBA, po kateri se je Luka Dončić proti svoji volji iz Dallasa preselil v Los Angeles, vemo o ozadju odmevnega posla? In kaj je v svoji nedavno izdani knjigi o Dončičevi eri v Teksasu o tem zapisal ESPN-ov novinar Tim MacMahon.
Verjetno bomo v prihodnjih tednih pogosto deležni ugibanj o tem, kako se bo do 2. avgusta, ko bo že lahko predčasno podpisal novo pogodbo, odločil Luka Dončić in kakšen skupni jezik bo našel z LA Lakers. Predvsem po februarskem šoku namreč nič več ni samoumevno, pa čeprav danes velja splošno prepričanje strokovnjakov o tem, da bo Los Angeles za Dončića postal tisto, kar naj bi bil Dallas – dolgoročni ameriški dom.
Ljubljanski košarkar sicer tudi po tem, ko se je že dodobra ustalil v Kaliforniji, in spoznal, da mu delovanje v eni najbolj znanih franšiz in življenje v zvezdniškem mestu ponujata še precej večje poslovne možnosti, ne skriva svoje osnovne namere. Z Dallas Mavericks bi to poletje podpisal novo pogodbo, obenem je bil tudi že v zaključni fazi nakupa družinske hiše.
In čeprav je v zadnjem obdobju dajal vtis, da je že povsem sprejel novo ameriško realnost in se osredotočil na delo, pa je po nedavnem porazu proti Minnesoti in koncu sezone odkrito priznal, da je čustveno povsem iztrošen. Poudaril je, da potrebuje čas, v katerem bo lahko vendarle povsem v miru predelal, kaj se je zgodilo v njegovi sedmi sezoni v ligi NBA.

Zadnji božič
Naključje je hotelo, da Minnesota ni bila le usodna za LA Lakers, temveč je bil to na božični dan tudi Dallasov tekmec, in sicer v tedaj, česar ni vedel nihče, niti Nico Harrison, zadnji Lukovi tekmi v dresu Mavericks. Ko je ob poškodbi šepal v slačilnico je, kako simbolično in preroško, iz zvočnikov odmeval znameniti hit zasedbe Wham “Last Christmas”. Še preden je uspel dokončno okrevati, je bil namreč poslan v Los Angeles.
Zaključni proces operacije, ki je potekala v strogi tajnosti, se je, kot je zdaj že znano, začel 7. januarja. Takrat sta se v kavarni Ascension v Dallasu srečala športna direktorja obeh ekip – Nico Harrison in Rob Pelinka. Slednji ob stisku roke z dolgoletnim znancem ni mogel slutiti, kaj ga čaka. Kmalu zatem je bil soočen z neverjetno ponudbo – Dončić za Anthonyja Davisa.

Šok
Kot je v svoji knjigi razkril Tim MacMahon, sta bila deset dni zatem v posel vključena še večinska lastnika obeh klubov, in sicer šefica Jezernikov Jeanie Buss in Dallasov Patrick Dumont. Vsi ostali deležniki, tudi Dončić in njegov zastopnik Bill Duffy, niso vedeli za pogovore in usklajevanja. Še celo predstavniki moštva Utah Jazz, ki so bili v kupčijo vključeni zaradi proračunske matematike v okviru strogih pravil lige NBA, naj do zadnjega trenutka ne bi vedeli, kaj je v središču kupčije.
Dončićev štab, vpleteni Utah in tudi nekdanji lastnik Dallasa Mark Cuban, ki je nekoč izjavil, da bi se raje ločil kot odrekel ljubljanskemu zvezdniku, so bili o “zaključenem poslu” obveščeni šele v zadnjem trenutku, tik pred posredovanjem informacije medijskemu selu. To je bil seveda Shams Charania, ki je moral po objavi milijone sledilcev prepričevati o tem, da je novica resnična.
Kmalu po objavi je posel za ESPN na kratko komentiral tudi Nico Harrison, ki je s tem sicer tudi kršil pravila. To bi namreč lahko storil šele po uradni potrditvi dogovora. Pozneje je Harrison sicer poskušal stopiti tudi v stik z Dončićem, a se ta na njegove klice ni odzval. Nekdanja sodelavca do danes še nista spregovorila.

Nico Harrison
Danes je bolj ali manj že jasno, da presenetljiva potezo Dallasa ni del zakulisnih iger novih lastnikov. Teorija, po kateri bi družini Adelson in Dumont na ta način začeli s postopno selitvijo franšize v Las Vegas, se je že razblinila kot milni mehurček.
Po doslej znanih dejstvih in dostopnih informacijah, ki so dokaj oprijemljive, je bil oče ideje o koncu sodelovanja z Dončićem prav športni direktor Harrison. Ta se je v zadnjih tednih že dodobra naposlušal pozivov, naj ga odpustijo. Vztraja, da stoji za svojo odločitvijo, tudi po izpadu Dallasa.
“Harrison je bil tisti, ki je izpeljal posel. Dumontova krivda? Prisluhnil je le enemu mnenju in športnemu direktorju dovolil nenadzorovano moč. Gre za napako lastnika v prvem letu delovanja. To je bila draga šola. Dumont bi moral upoštevati več stališč. Zakaj ni vprašal Marka Cubana? Zakaj ga ni zanimalo, kaj meni Dirk Nowitzki? To je odločitev, ki bo Dallasovo vodstvo spremljala še dolgo,” je v nedavnem intervjuju za naš medij dejal MacMahon.

Domnevni razlogi
Podobno trdi tudi Mark Cuban. V isti sapi je dodal, da bi Harrison, če je že tako verjel, da je Dončićevo slovo dobro za Dallas, preprosto moral za mladega zvezdnika iztržiti bistveno več.
“Z obrambo se zmaguje,” vztrajno ponavlja Harrison ob vprašanju o razlogih za odločitev. Čeprav tega ni nikoli neposredno dejal, pa med vrsticami sporoča, da v širokem napadalnem repertoarju Luke Dončića in njegovem vplivu na soigralce ter tudi poslovnih učinkih ni videl takšne prednosti, da bi tvegal domnevno obrambo ranljivost z njim v peterki.
Da je v ozadju vendarle “še nekaj več”, je v zadnjem poglavju svoje knjige skušal pojasniti MacMahon, ki je sicer dolgo veljal za Harrisonu naklonjenega novinarja, ki je znal stopiti na Dončićev žulj. “Potrpljenja je začelo zmanjkovati, ne glede na Dončićevo učinkovitost, ki ga je pripeljala na pot v skupino največjih igralcev vseh časov,” je zapisal ameriški novinar.
Prepričan je o tem, da je Harrison Slovencu očital “malomaren pristop k prehrani in kondicijskim pripravam.” Poleg tega naj bi bil tudi nezadovoljen z Dončićevo gradnjo “ekipe znotraj ekipe”, zaradi česar naj Dallasovi uslužbenci ne bi imeli natančnega vpogleda v njegovo zdravstveno stanje. Očital naj bi mu tudi neposlušnost in trmo ter vedenje, neskladno z “novo kulturo Mavs”.
“Supermax” pogodba naj bi bila za Dallas, po Harrisonovo, preveliko tveganje.

Predzgodba
Odnos med Harrisonom in Dončićem naj bi bil načet že krepko pred božično tekmo. Dejstvo pa je, da je Dallas po zamenjavi lastnikov postal drugačna franšiza, v kateri je bilo kadrovanje v celoti prepuščeno Harrisonu. Ta je že pred februarskim presenečenjem “počistil” zajeten del spremljevalnega osebja, ki je bil blizu Dončiću. Ne le pod koši.
Zgodba naj bi se začela razpletati po tem, ko je nenadoma kar preko spleta odpustil dolgoletnega vodjo zdravstvenega oddelka Caseyja Smitha, moža, ki je veljal za izjemno pomembnega že v eri Dirka Nowitzkega. Brez službe sta ostala še Jeremy Holsopple in Casey Spangler, pomembna člana “telesne ekipe”, ki je Dončiću pomagala pri prilagajanju na življenje in košarko v ZDA.
Posledično se je od kluba oddaljil tudi Nowitzki. Na koncu je bil primoran oditi še – Luka Dončić.
In kar tri mesece po presenetljivi selitvi in zdaj tudi koncu sezone pravi LD?
“Enostavno sem zaradi vsega, kar se je zgodilo, psihično precej izčrpan. Veliko ljudi mi morda ne bo verjelo, ampak res sem, zato mislim, da je zdaj čas, da vse skupaj predelam. Zdaj bom imel čas, da razmislim. Kaj sem se iz vsega naučil, pa vam bom povedal pred novo sezono.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje