Ko bi le Albanci vedeli, kdo je Roglič in kaj je Giro …

Kolesarstvo 13. Maj 20259:34 5 komentarjev
Primož Roglič
Primož Roglič ob odhodu iz Albanije. Foto: Profimedia

Karavana na 108. dirki po Italiji je že v Italiji, kjer se Giro danes nadaljuje s četrto, ravninsko etapo od Alberobella do Lecceja. Še vedno pa so v zraku vtisi, ki so jih kolesarji zbrali v treh dneh dirkanja na albanskih cestah, kjer je svojo moč že pokazal tudi Primož Roglič.

Po velikem logističnem projektu, ki je celotno karavano preselil na italijanski škorenj, so kolesarji na dirki po Italiji že pripravljeni na nadaljevanje preizkušnje. Potem ko so se kolesarji vseh 23 ekip po nedeljski etapi v Vlori vrnili v Tirano in od tam že v ponedeljek z dvema čarterjema poleteli proti italijanskemu Brindisiju, so precej daljšo pot opravili ostali člani ekip.

Mehaniki in preostali deli osebja so že v nedeljo zvečer krenili iz Drača in Vlore proti Bariju oziroma Brindisiju, pri čemer so štirje trajekti prepeljali 955 ljudi, 225 vozil, 190 kombijev in tovornjakov, 25 avtobusov in štiri reševalna vozila.

Albanija je na velikem kolesarskem zemljevidu debitirala uspešno, pa čeprav je obisk ciljnega prostora v Tirani že prvi dan letošnjega Gira dal jasno vedeti, da domačini tega športa preprosto ne poznajo. Število navijačev je bilo zato – tudi prvi dan v Draču in tretji v Vlori – precej manjše, kot ga lahko pričakujemo v naslednjih dneh in tednih. Še tisti, ki so prišli pogledat dogajanje v albanski prestolnici, pa so se večinoma pogovarjali v italijanskem ali kakšnem drugem tujem jeziku. Tudi slovenskem, kar je po drugi etapi, ko je za kratko prevzel rožnato majico, navdušilo slovenskega asa Primoža Rogliča.

Primož Roglič
Foto: SK

Ta je na uvodu dirke pokazal odlično formo ter je glede na časovne zaostanke ostalih kapetanov za skupno razvrstitev (najbližje mu je Juan Ayuso s 16 sekundami zaostanka) še utrdil svoj položaj prvega favorita, a jasno je, da se bo Giro odločal v tretjem tednu. Tam pa bo lahko Zasavec očitno računal tudi na izdatno pomoč ekipe Red Bulla, rdeči biki so v prvih treh dneh uspešno branili svojega kapetana in pokazali veliko mero odločnosti, da v takšnem slogu nadaljujejo vse do Rima, kjer se bo rožnati boj končal 1. junija.

A če se za trenutek še vrnemo k albanskemu uvodu: ob brezhibni organizaciji so bili nad začetkom navdušeni tudi kolesarji in vodilni možje Gira. Prav zaradi pozitivne izkušnje je belgijski portal Het Laatste Nieuws že poročal, da naj bi Italijani še bolj resno razmišljali o grand partenzi v bolj ‘eksotičnih’ državah, med glavnimi kandidatkami pa se omenja predvsem bolgarska prestolnica Sofija, pogovori naj bi potekali tudi z Abu Dabijem.

Giro d’Italia in Tirana Albania
Foto: Guliverimage

Priložnost za Slovenijo?

Toda če se še enkrat spomnimo, da je Albanija začetek dirke dobila predvsem zaradi politične povezanosti med obema premierjema Edijem Ramo in Giorgio Meloni (ter migrantskih centrov na albanski obali) ter na tak način veliki start ‘iztrgala’ iz rok Trsta ter celotne Furlanije-Julijske krajine, se lahko še enkrat obregnemo ob število navijačev. Teh bi se na Tržaškem in Goriškem zagotovo trlo veliko več, a to že spada pod rubriko ‘kaj bi bilo, če bi bilo’.

Albanski predsednik vlade Rama, ki je prav minulo nedeljo na parlamentarnih volitvah napadal še četrti mandat na čelu države (volja volilcev bo znana danes), je bil navdušen, da se je njegova domovina prek kolesarstva predstavila Giru. “Ko sem bil mlad, sem po radiu poslušal o Giru in navijal za Eddyja Merckxa. Kolesarstvo je metafora za življenje in z Girom smo lahko Italiji in celemu svetu pokazali, kako nora država je Albanija. Ob tem moram podeliti pohvale glavnemu organizatorju Paolu Urbaniju in celotni organizaciji, saj sem cel konec tedna prejemal sporočila z vsega sveta. Vsi so mi pisali, kako čudovita in izjemna država smo,” je za Gazzetto dello Sport dejal 60-letni politik. Z upanjem, da bo obisk tudi pri njemu doma poskrbel za kolesarsko evforijo.

Giro Albanija
Foto: Guliverimage

Ob tem se lahko slovenski novinarji, ki smo spremljali albanski uvod, upravičeno sprašujemo, kaj bi začetek grandtoura pomenil šele za kolesarsko in navijaško že razvite države, v prvi vrsti tudi za Slovenijo. Morda pa bomo to izvedeli že čez nekaj let s Tourom de France

Bonus video: Primož Roglič po 2. etapi, ko je oblekel rožnato majico

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje