Dirka po Sloveniji bo letos na sporedu dva tedna prej kot v minulih letih. Čeprav se jeza pri organizacijskemu direktorju Bogdanu Finku zaradi tega še ni povsem polegla, pa je prepričan, da ima sprememba tudi dobre plati.
Vrhunec kolesarske sezone na slovenskih tleh bo letos na sporedu od 4. do 8. junija. Vse skupaj se bo začelo v Piranu, bržkone odločilna 4. etapa se bo končala na Golteh, zaključek pa bo tradicionalno v Novem mestu. Dirka po Sloveniji bo zaradi uvrstitve enodnevne dirke svetovne serije v Kobenhavnu v koledar tokrat na sporedu dva tedna prej, kot smo je bili vajeni v drugih letih.
Direktor slovenskega Toura Bogdan Fink že lani jeseni, ko je nov termin postal uraden, ni skrival nezadovoljstva. Da se jeza še ni povsem polegla, je priznal ob predstavitvi trase. “Je, kot je. To smo vedeli že lani. Nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha. In vsaka stvar je za nekaj dobra. S spremembo termina smo pridobili ekipi Visma Lease a Bike in Lidl Trek, ki bosta namesto na dirki po Norveški prišli v Slovenijo. Prišle bodo tudi vse ostale ekipe iz ProToura, tako da bo konkurenca na istem nivoju,” je dejal.
Foto: Vid Ponikvar/Sportida
Čeprav so bili organizatorji dirko torej prisiljeni prestaviti, pa si še vedno želijo termina v sredini junija. “Vajeni smo bili na ta termin. Ker se letos konča triletno obdobje koledarja ProSeries in WorldTour, se bomo pogajali za umestitve v prejšnje datume. Najprej pa moramo narediti dobro in varno dirko, da zadostimo vsem standardom in pripravimo določen denarni sklad,” je dodal Fink in pojasnil, da vsaj v letošnjem primeru ni šlo za pogajanja, pač pa bolj za dejstvo, ki so ga postavile višje instance.
“Najbolj me moti, ker ima vsaka dirka neko tradicijo, na Mednarodni kolesarski zvezi pa ne delajo na tradiciji. In nove dirke uvrščajo pred tradicionalne. A na koncu odloča kapital,” je dejal nekdanji kolesar. O premiku dirke v druge mesece kolesarske sezone pa kljub temu ne razmišljajo. “Moto naše dirke je fight for green, torej borba za zeleno. In Slovenija je najbolj zelena junija, ne februarja.”
Trase dirke po Sloveniji 2025:
Foto: organizator
Foto: organizator
Foto: organizator
Foto: organizator
Foto: organizator
Foto: organizator
Organizatorji so se ob novem terminu srečali še z dodatno težavo: dirka se prekriva z zaključkom drugega teniškega grandslama v sezoni, pariškega Roland Garrosa. Zaradi prenosa na televiziji Eurosport so bili prisiljeni skrajšati zadnjo, nedeljsko etapo. “Zato je dolga samo 124 kilometrov. Imeli smo nekaj destinacij, ki so tradicionalni partner in so želele biti zraven. Želeli smo daljšo etapo, z več višinskimi metri, podobno kot lani. A se ni izšlo.”
Prvi mož slovenske pentlje je tudi v luči prihodnjih izvedb potrdil, da med slovenskimi mesti obstaja veliko zanimanja za gostiteljstvo starta ali cilja. “Spet bo na vrsti pet dni resnega dirkanja brez počitka. Na tej trasi se lahko predstavijo vsi tekmovalci, ne glede na njihov profil. Vsi imajo možnost. Želimo energične dirke in veliko menjav v vodstvu. Interes za dirko je, saj lahko mesta svoje ceste pokažejo na televiziji,” je dodal Fink in za zaključek dejal, da imajo že sestavljen tudi večji del trase že za prihodnjo sezono.
Letos se bodo prvič lahko na dirki po Sloveniji pomerili tudi rekreativni kolesarji. V soboto, 7. junija, bodo v okviru projekta My Tour of Slovenia prepeljali zaključke četrte etape. Start 82-kilometrske dirke bo v Mozirju, prek Podvolovljeka pa se bodo podali na Golte. Več o prijavnini, pogojih in časovnici bo znano v prihodnjih tednih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje