
Zaradi nove uredbe vlade o regulaciji cen goriv tudi na avtocestah je Petrol pretekli teden napovedal številne povračilne ukrepe. V navzkrižnem ognju spora med največjo slovensko energetsko družbo in državo se je znašel tudi slovenski šport.
Konflikt med vlado Roberta Goloba in Petrolom se vse bolj zaostruje. Jabolko spora predstavlja nedavni ukrep vlade, ki je regulacije cen pogonskih goriv razširila tudi na hitre ceste in avtoceste. Odziv Petrola na odločitev je bil silovit, saj je pretekli teden ustavil vse razvojne naložbe v Sloveniji in jih preusmeril na tuje trge, napovedal zapiranje določenih nedonosnih prodajnih mest, prav tako pa zamrznil izplačila sponzorskih in donacijskih sredstev.
Kolateralna žrtev spora tako postaja tudi slovenski šport, saj je Petrol samo lani za sponzorstva in donacije namenil dobrih 2,5 milijona evrov. Med njenimi prejemniki so tako Olimpijski komite Slovenije, Košarkarska zveza Slovenije, Hokejska zveza Slovenije, Nogometna zveza Slovenije in Smučarska zveza Slovenije pa tudi klubi (NK Bravo, Acroni Jesenice, Cedevita Olimpija, Helios Domžale …) in fundacije, kot je Fundacija Gorana Dragića, ter posamezniki, saj je Petrol osebni pokrovitelj alpskega smučarja Žana Kranjca in ultramaratonca Marka Baloha.

“V družbi Petrol smo z dnem 20. junija 2025 zamrznili vse sponzorske in donatorske pogodbe v Sloveniji. To pomeni, da smo do nadaljnjega ustavili financiranje vseh športnih organizacij, klubov in posameznikov. Ukrep je del širše stroškovne optimizacije, ki smo jo bili primorani izvesti zaradi spremenjenih regulatornih pogojev in njihovega negativnega vpliva na poslovanje,” so nam odgovorili pri največji slovenski energetski družbi.
Čeprav so pri Petrolu, ki je lani ustvaril rekordnih 146 milijonov evrov čistega dobička, zatrdili, da so vsi predstavljeni ukrepi, vključno z zamrznitvijo sponzorstev in donacij, zgolj začasni, pa ni jasno, kako dolg bo njihov rok trajanja. Kot so poudarili, bodo namreč njihovo trajanje prilagajali “glede na dosežene poslovne rezultate ter nadaljnji razvoj regulatornega okolja”.
“Želimo si, da bi se razmere čim prej izboljšale, saj ostajamo zavezani odgovornemu in trajnostnemu delovanju v širši družbi, katere pomemben del je tudi podpora športu,” so nam še odgovorili na Petrolu.
Vsak evro je zelo pomemben
Med prizadetimi športnimi zvezami, ki se je na ukrep družbe odzvala med prvimi, je bila Hokejska zveza Slovenije. Ta je na svoji uradni spletni strani izrazila obžalovanje nad odločitvijo in poudarila, da to zanje predstavlja dodaten finančni izziv pri zagotavljanju delovanja in razvoja slovenskih hokejskih reprezentanc ter klubskih tekmovanj.

“O zneskih ne bi govoril, a vsak pokrovitelj, ki se umakne, je za našo zvezo pomemben. Večinoma so to državna podjetja,” nam je uvodoma dejal generalni sekretar Hokejske zveze Slovenije (HZS) Dejan Kontrec in v isti sapi izrazil željo po čim hitrejši razrešitvi spora.
“Petrol je tudi sponzor klubov, tako Olimpije kot Jesenic, zato si želimo, da do tega ne bi prišlo. V slovenskem športu je že tako ali tako pomanjkanje denarja. Vsaj podjetja v tuji lasti, z redkimi izjemami, ne kažejo želje po podpiranju slovenskega športa,” je povedal sogovornik.
Kot je zatrdil, so po sprejeti odločitvi Petrola stopili v stik z družbo, kjer so jim zagotovili, da želijo najti rešitev, hkrati pa poudaril, da njihova pogodba zaenkrat še ni bila odpovedana.

“Tega si vsekakor ne bi želeli. A kot razumem zadeve, gre za tihi pritisk na državo zaradi odločitev, sprejetih v zadnjem času. Vsi upamo, da je ukrep le začasen, saj nam je vsak evro, pa ne samo v hokeju, temveč tudi v slovenskem športu, zelo pomemben. Zelo prizadeti so tudi klubi, saj na dnevni ravni oni razvijajo igralce,” je na morebitne posledice opozoril nekdanji hokejist.
Kontrec je še razkril, da sredstev pokroviteljev skoraj nikoli ne dobijo izplačanih v enkratnem znesku, temveč po delih. Tako je tudi v primeru Petrola. “Nekaj denarja smo od Petrola že dobili, nekaj ga še bomo. A kot sem bi obveščen, je sedaj to začasno zamrznjeno. Prav zato smo se odločili za zapis na naši spletni strani, saj si želimo, da se najde rešitev, še preden pride do resnih zapletov. Trajnega umika Petrola iz hokeja si namreč ne želimo,” je še pripomnil generalni sekretar HZS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje